Zakup mieszkania w biurze nieruchomości w Szczecinie cz. 1
Przejdź do listy wpisówPandemia, decyzje polityczne i trudności przedsiębiorców bez wątpienia sprawiają, że sytuacja gospodarcza Polski z miesiąca na miesiąc pogarsza się. Ma to bardzo duży wpływ także na sytuację biur nieruchomości w Szczecinie. Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku powoli przechodzi w zapomnienie. Rada polityki pieniężnej regularnie podnosi stopy procentowe. Na początku 2021 roku stopa procentowa wynosiła 0,00 aby rok później została podniesiona do 2,25.
Agencje nieruchomości w Szczecinie
O ile stopy procentowe bardzo szybko przekładają się na podwyższenie rat kredytów hipotecznych praktycznie nie mają odzwierciedlenia w lokatach bankowych. Banki bardzo długo zwlekają z podniesieniem oprocentowania oszczędności gromadzonych na lokatach bankowych. Nadal w bankach można liczyć na oprocentowanie 0,1 do maksymalnie 0,5 procent. Kredytobiorcy już płacą wysokie raty zaciągniętych pożyczek na zakup mieszkania. W biurze nieruchomości w Szczecinie na początku ubiegłego roku przy niskich stopach procentowych klienci łatwiej uzyskiwali kredyty.
Banki obliczały zdolność kredytową między innymi na podstawie wynagrodzenia. Zarobki w roku 2022 wzrosły nieznacznie lub wcale zatem obniżyła się zdolność kredytowa wielu osób. Raty kredytowe przez podniesienie stóp procentowych znacznie wzrosły. Zatem zmniejszyła się liczba osób, które mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania na kredyt. W biurze nieruchomości w Szczecinie pojawiają się coraz częściej osoby posiadające oszczędności. Zerowy zysk z lokat bankowych motywuje je do zainwestowania w nieruchomości.
Biuro nieruchomości w Szczecinie
Czynsz z wynajmu znacznie przekracza zyski z oszczędności gromadzonych w bankach, które od wielu miesięcy są praktycznie zerowe. Inwestycja w nieruchomości przede wszystkim jest korzystna dla osób, które chcą cały zakup nieruchomości sfinansować z własnych środków. Czynsz pobierany od wynajmujących jest zdecydowanie wyższy od odsetek bankowych. W ciągu roku mogą zyskać biorąc pod uwagę koszty związane z remontami, podatkami, ogłoszeniami i innymi wydatkami ponad dziesięć tysięcy netto.