Jak sprzedać mieszkanie w Szczecinie cz.3

Przejdź do listy wpisów


Poniżej przedstawię listę czynników, które determinują wycenę mieszkania. Przedstawiam punkt widzenia rzeczoznawcy, a więc osoby bezstronnej, niezaangażowanej w transakcję.

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja wpływa bezpośrednio na ceną. Dobra lokalizacja jest również zależna od typu nieruchomości sprzedawanej. Dla małżeństwa z dwójką dzieci i dwoma samochodami inaczej będzie definiowana dobra lokalizacja, a dla sklepikarza chcącego otworzyć lokal inaczej. Z lokalizacją wiąże się również wysokość czynszu. Wpływ ma również fakt czy mieszkanie mieści się przy/od ulicy, czy też jest schowane nieco bardziej ustronnie. Nikt nie lubi mieć widoku bezpośrednio na ścianę przyległego budynku, ważne jest na jaką stronę wychodzą okna i jakie odgłosy stamtąd docierają.

Rozkład mieszkania

Naturalną rzeczą jest, że im większe mieszkanie tym wyższa cena. Metraż niekoniecznie może przekładać się na funkcjonalność mieszkania. Bardzo negatywnie na to wpłyną pokoje przechodnie. Do pozytywów należy zaliczyć obecnie już standard jakim jest widna i oddzielna kuchnia, dużą ilość sypialni, więcej niż jedna łazienka, duże okna do podłogi, balkon, tras. Wbrew pozorom ważna jest odległość od szybu windy czy klatki schodowej. Nie cieszą się popularnością mieszkania na ostatnim piętrze oraz na samym parterze. Te ostatnie pod wyjątkiem, że są sprzedawane razem z ogródkami do których jest zejście bezpośrednio z balkonu. Wartość mieszkania podwyższają również  dodatkowe komórki lokatorskie lub miejsce parkingowe w garażu.

Kondygnacja

Wspomniałem już o mieszkaniach na parterze i na ostatnim piętrze, a więc pytanie o piętro nie jest pozbawione sensu. Na wartość lokalu wpływa zarówno sama kondygnacja i ich ilość w budynku. Oczywiście to czy budynek jest wyposażony w windę, czy też nie. Najbardziej poszukiwane są lokale na pierwszym, drugim i trzeci piętrze. W przypadku lokali użytkowych naturalnym wyborem jest parter.

Stan nieruchomości

Niezbędnym jest zwrócenie uwagi na ogólny stan nieruchomości. Ważna jest technologia w której został wybudowany budynek, rok budowy oraz data jego powstania. Czy przechodził od czasu budowy remonty? Jaki jest jego stan techniczny? Jaki jest stan instalacji wewnętrznych? Jaki jest stan klatki schodowej? Czy budynek jest po termomodernizacji, czy przed? Czy posiada aktualne świadectwo energetyczne? Jakie są źródła ciepła w danym lokalu? Jakie są źródła ciepła w lokalu? W jakim stanie jest dach, a jakim fundamenty? Czy ściany nie są zawilgocone?

Skomunikowanie lokalu

Na wartość danego konkretnego mieszkania wpływa sieć połączeń komunikacyjnych. Mowa zarówno o połączeniach komunikacji publicznej jak i stan i przepustowość dróg. Możliwość  dotarcia dzielnic wokół oraz do centrum miasta. Ważne są również okoliczne centra zakupowe, małe sklepiki osiedlowe, żłobki, przedszkola, szkoły. Marzeniem jest mieć blisko urzędy, gdzie moglibyśmy załatwiać sprawy administracyjne.