Jak sprzedać mieszkanie w Szczecinie cz.1

Przejdź do listy wpisów


Rynek wokół nas generuje ciągle nowe potrzeby i zmienia sposób patrzenia na nieruchomość. Mieszkanie czy dom nie jest już niemalże nierozerwalnie przypisane do życia danej osoby lub rodziny jak często się zdarzało to w przeszłości. Po ślubie małżonkowie wprowadzali się do nowego lokalu, najczęściej z przydziału i o ile nie zachodziły jakieś nieprzewidziane okoliczności pozostawali tam, aż do emerytury. Obecnie sposób patrzenia na mieszanie bardzo się zmienił. Bardziej traktuje się je przedmiotowo, a nie podmiotowo. To inwestycja, którą można zarządzać, sprzedać lub wynająć. Postawę do następnego lokalu, bądź kapitał do spieniężenia gdy dostanie się nową pracę w innym mieście. Społeczeństwo stało się również bardziej mobilne. Tam gdzie się zarabia, tam się mieszka.

Sprzedaż lub zakup mieszkania

Niezależnie od motywów jakie kierują ludźmi zawsze są  dwie opcje. Część osób chce sprzedać mieszkanie, część osób chce je kupić. Mówiąc o mieszkaniu mam na myśli również jakąkolwiek inną formę nieruchomości dom lub inny lokal, działkę. Wcześniej, czy później każdy staje przed dylematami związanymi z zakupem lub sprzedażą mieszkania. Celowo piszę dylematami, ponieważ sprzedaż jest procesem, a nie jednorazowym aktem. Dla niektórych, tak ważną, strategiczną decyzją życiową, że strach przed ilością działań, które trzeba wdrożyć paraliżuje. 

Najważniejsze jest właściwe zaplanowanie i przygotowanie całego procesu sprzedaży. Nie przeprowadzimy się, nie będziemy urządzać nowego mieszkania, nie poznamy nowych sąsiadów zanim nie zostaną wdrożone standardowe procedury, tory działania, które doprowadzą nas pożądanego celu. Często, ponieważ sprzedaż mieszkania jest procesem dosyć skomplikowanym, a ludzie nie robią tego codziennie, strach wstrzymuje od działania. Jeżeli mamy to zrobić szybko, w miarę zyskownie, a równocześnie  bezpiecznie, powinniśmy się zapoznać z dalszą częścią artykułu.

Stan prawny mieszkania

Najważniejszą kwestią, w zasadzie bez której nie przejdziemy dalej jest zapoznanie się z aktualnym stanem prawnym mieszkania. To najbardziej podstawowa czynność, czyli musimy zgromadzić, uporządkować stan dokumentację mieszkania. Czy mieszkanie jest spółdzielcze czy własnościowe? Czy jesteśmy w 100% właścicielami, czy współwłaścicielami? Innymi słowy czy mamy pełne prawo dysponować nieruchomością. Jeżeli są inni współwłaściciele to ile czy zgadzają się z naszą decyzją? Czy ktoś może mieć roszczenia w stosunku do nieruchomości z tytułu zastawów, kredytów lub niedokończonych spraw spadkowych? Jakie są wpisy w księdze wieczystej? 

Od tego wszystkiego powinniśmy zacząć. Powinniśmy również sprawdzić, czy przynależące do mieszkania piwnice, miejsca garażowe i postojowe oraz dodatkowe komórki lokatorskie są wpisane do księgi.

Jeżeli jesteśmy we wspólnocie dobrze jest sprawdzić nasze aktualne rozrachunki, czy nie jesteśmy zadłużeni zarówno w administracji jak i u zewnętrznych dostawców mediów. Czy liczniki są na nas, czy jeszcze na poprzednich właścicieli? Czy nie mamy niedopłaty do funduszu remontowego? Jakie są plany remontów? Czy zarząd wspólnoty otrzymał absolutorium za ostatni rok? Czy coś będzie się remontowało lub budowało w okolicy? Całokształt spraw formalno-prawnych jest na tyle ważny, że nie załatwiając tego tematu nie przejdziemy dalej.