Bezpieczny wynajem mieszkania w Szczecinie z biurem nieruchomości cz.1

Przejdź do listy wpisów


Biuro nieruchomości jako specjalista od szeroko pojętego obrotu nieruchomościami specjalizuje się także w zakresie najmu okazjonalnego.
 Agenci nieruchomości mogą pomóc w tym zakresie. Znają oni obecne przepisy prawne, wiedzą jak przygotować umowę i jakie dodatkowe dokumenty niezbędne są przy takiego rodzaju wynajmie lokalu. Zmiana przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów znacznie pogorszyła sytuację właścicieli mieszkań, którzy wynajmowali je długoterminowo. Wcześniej właściciela nieruchomości chroniła umowa, która jasno określała warunki najmu i zasady na jakich umowa może zostać rozwiązana. Obecnie po zmianach w ustawie może być ciężko pozbyć się lokatora, który nie płaci opłat związanych z wynajmem. 

Najem okazjonalny jest rozwiązaniem dla właściciela nieruchomości.
 
Takiego wynajmu nie muszą obawiać się uczciwi najemcy. Osoby, który płacą regularnie czynsz zgodny z zawartą umowę i wywiązują się z innych jej zapisów bez obawy mogą takie umowy zawierać. Przed zawarciem ostatecznej umowy najemca musi wskazać adres pod który będzie mógł się wyprowadzić po zakończeniu wynajmu. Konieczne jest dostarczenie wynajmującemu oświadczenia podpisanego przez właściciela mieszkania zastępczego. Dokument ten nie musi być poświadczony notarialnie. Ważne, by zawierał dane mieszkania i właściciela, który wyraża zgodę na przyjęcie najemcy pod swój dach, gdy zajdzie taka konieczność. 

Następnie wynajmujący i najemca podpisują umowę najmu okazjonalnego. 
Następnie najemca z umową i oświadczeniem musi udać się do notariusza w celu sporządzenia w formie aktu notarialnego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się przez najemcę egzekucji oraz o zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie, który zostanie wyznaczony w żądaniu egzekucyjnym. W przygotowaniu dokumentów może pomóc właścicielowi mieszkania biuro nieruchomości. Profesjonalne przygotowanie dokumentów w przypadku problemów może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Warto zatem skorzystać z wiedzy i doświadczenia agentów nieruchomości.